Flow med Fugle – Mental Sundhed i naturen

Flow med fugle – mental sundhed med glædesmedicin i naturen

I forbindelse med Vesthimmerlands Sundhedsuge, kickstarter Naturekspeditionen ugen med arrangement med fokus på fugle og aktiviteter med hænderne på naturbasen i Uhrehøje ved Farsø.

rødhals på foderpind rødhals i modelervoks

Sundhed handler ikke kun om fysisk sundhed, men også mentalsundhed og der har naturen en række bonuseffekter, fortæller naturvejleder Karin Winther fra Vesthimmerlands Kommune. Mental sundhed i naturen har jeg arbejdet med siden 2010, hvor jeg var på det første hold på Københavns Universitet, hvor de udbyd modulet ”Terapihave – Haveterapi”. Ikke fordi jeg skulle til at arbejde med terapi i en have, men fordi jeg som naturvejleder og den grønne kompetence kan være med til at understøtte kollegaer, der arbejder med personer, der oplever, at deres liv ikke er i vatter.

På uddannelsen blev jeg meget optaget af ”Naturens Oplevelsesværdier”, som jeg efterfølgende har brugt i mit arbejde i naturen til alle målgrupper. Tilbage i 2010 startede jeg altid med at sige: ”Hold lige fast, for nu bliver det lidt langhåret” når jeg fortalte, at man bliver gladere og får hjertet ned på plads, hvis man opholder sig i natur, der er artsrig, fredfyldt og vildt.

Det siger jeg aldrig mere, så lidt har vi da flytter os på 15 år og heldigvis oplever jeg, at der er kommet meget mere evidens baseret viden, så flere flytter bl.a. rehabiliterings og terapi forløb ud i naturen.

I Naturekspeditionen har vi stor praksis erfaring med at have fokus på mental sundhed i naturen. Vi bruge de bevidst til både vores Nature Rangere, Natur Talenter, Aktiv med Demens deltagere m.fl. men meget kan man også gøre selv og det vil vi gerne formidler lørdag formiddag d. 1. marts på naturbasen i Uhrehøje ved arrangementer Flow med Fugle.

Kigger du på fugle har du mindre risiko for at få sygdomme som stress, angst og depression. Forskning har også vist, at når vi skaber noget med hænderne kommer vi i en tilstand af flow, hvor vi glemmer tid og sted. Det har bl.a. Anne Kirketerp, der er psykolog og Ph.d. med forskning i Craft-psykologi, bevist i sit studie, hvor hun har fundet evidens for at arbejdet med hænderne giver børn, unge og voksne trivsel og evnen til at løse problemer, tænke kreativt og samarbejde, samt lindrer stress og giver ro.

Denne lørdag formiddag, kan du bevæge dig væk fra din digitale hverdag og i stedet lave noget analogt som at modellere, tegne, se og høre om fugle. Du kan også bygge fuglehuse eller pileflette foder-rundeller sammen med dukkeanimator Tina Klemmensen og naturvejleder Karin Winther.

der bygges fuglekasser

Vi garanterer en krop, der oplever glæde, da aktiviteterne denne formiddag får kroppen til at producere en række biokemiske stoffer som dopamin, anandomin og serotonim som øger følelsen af glæde og lykke. Alt det kan du tage med dig hjem, sammen med din modellerede fugl, selvfølgelig, slutter Karin Winther.