Store og små kan godt begynde at glæde sig, for den 29. marts åbner Naturekspeditionen den nye harejagt i Uhrehøje Plantage.
Dagens program
Foråret er her, så det er tid til harejagt! Harerne kender du måske, hvis du har været i Uhrehøje Plantage før, men vi har haft de lokale harer med på råd, taget noter og lavet en helt ny quiz, hvor store og små kan få meget mere sjov og overraskende viden om dette fantastiske dyr.
På dagen kan du også møde de to seje unger på billedet ovenfor.
Mille og Oliver er Naturekspeditionens helt egne mikro-naturvejledere, og trods deres unge alder, har de stor erfaring med harer. Især harekillinger. De har nemlig fulgt harekillingen Rasmus' færd efter dens død, hvor den blev udstoppet af konservator Vagn Reitz. Det vil de to erfarne mikro-naturvejledere fortælle om til glæde for alle fremmødte.
I anledning af påsken giver Naturekspeditionen naturligvis chokoladeæg til alle, der er med på dagen. Vi glæder os til at se jer!
Lokation: Naturbasen i Uhrehøje Plantage, Farsøvej 95 A, 9640 Farsø
Tidsrum: Kl. 13:00 til 15:00
Tilmelding: Tilmelding er ikke nødvendig, men du er velkommen til at vise din interesse på Facebook-begivenheden