Hvad kan du opleve på torsdag?
Det er ikke nogen storvildtjagt, der venter nysgerrige frivillige på torsdag. Forskere fra Statens Naturhistoriske Museum vil nemlig vide mere om de små edderkopper, der har deres stille eksistens i skovbundene rundt omkring i Danmark.
Vesthimmerlands Kommune er med i projektet, hvor Naturekspeditionens medarbejdere og de unge Nature Rangers inviterer til en naturoplevelse ud over det sædvanlige. Naturvejleder Karin Winther fortæller:
Du skal tage til Uhrehøje Plantage på torsdag, hvis du vil prøve at arbejde lidt som forskerne. Vi går nemlig meget metodisk til værks, og det er en sjov lejlighed til at snuse til videnskabelige undersøgelser i naturen. Du behøver ikke vide noget på forhånd; bare du er nysgerrig på edderkopper og forskning, så står vi for resten!
Undersøgelserne finder sted over hele landet i uge 40 og 41. Aktiviteten hedder meget passende eddercup'en, hvor frivillige indsamler edderkopper og sender dem til forskerne bag projektet. Forskerne har nemlig brug for mere viden om de små edderkopper, der lever skjult i skovbundens lag af visne blade. Håbet er at få ny viden om dem og deres levesteder.
Tænk, hvis vi fandt ...
Hos Naturekspeditionen er der tårnhøjt humør og lange baner af nysgerrighed, for naturvejlederen er ganske begejstret for edderkopper. Udover at naturinteresserede lige nu kan komme tæt på de danske edderkopper i kukkelure-kasserne i Uhrehøje Plantage, så er torsdagens feltforskning en særlig chance:
Så vidt vi ved, er der lidt mere end 500 edderkoppearter i Danmark. Men der kan sagtens gemme sig flere, som vi uvidende vader hen over på skovturen. Derfor glæder jeg mig til at undersøge edderkopperne i Uhrehøje Plantage, for tænk, hvis vi fandt en ny art for Danmark!
Drømmen om at finde en ny art er stor, og ligeså er roen hos naturvejlederen: Der findes nemlig ikke farlige edderkopper i Danmark. Det eneste, frivillige deltagere risikerer, er, at blive dus med edderkopperne. Er du med på torsdag, vil du være med til at gøre en afgørende forskel for den viden, forskerne bag projektet får - og så får du som sagt en enestående naturoplevelse oveni.
Eddercup’en er en del af projektet "Vores vilde natur" som Statens Naturhistoriske Museum, Naturstyrelsen og Friluftsrådet driver. Det er støttet af Aage V. Jensens Naturfond og Nordea-fonden.




