Naturbasen i Aalestrup
I Rosenparken i Aalestrup, tæt på Simested Å, finder du en naturbase, hvor du har mulighed for at sove tornerosesøvn i skønne omgivelser.
I Rosenparken i Aalestrup, tæt på Simested Å, finder du en naturbase, hvor du har mulighed for at sove tornerosesøvn i skønne omgivelser.


Naturbasen i Aalestrup ligger i den sydlige del af Aalestrup by, lige på kanten af byen og nord for Simested Å. Naturbasen ligger tæt ved den imponerende Rosenparken, der om sommeren står smukt, og som er et besøg værd. På naturbasen finder du flere aktivitetsmuligheder og undervisningstilbud, der kan klæde flere generationer på med viden om naturen.
På naturbasen i Aalestrup finder du en række sjove og lærerige undervisningstilbud.
Går du ca. 500 m. på den anden side af Simested Å, finder du en lille rundtur i Spejderskoven. Her kan du dyste med dyrene ved at udfordre dem på færdigheder. Har du lyst til en motionstur i skoven, finder du også skilte og videoer med inspiration til naturfitness.
Tæt på Rosenparken (100 m. uden for) finder du desuden en bevægelsespark.
Rosenparken
Parkvænget 2
9620 Aalestrup