På dagen kan du også prøve japansk skovbadning. Noget, Karin Winther anbefaler både store og små at få en forsmag på:
- For os danskere kan skovbadning måske lyde lidt søgt, men faktisk tages det ganske alvorligt i Japan, hvor det er en del af ”recepten” til borgere, der oplever stress, angst og depression. At være i naturen hjælper og lindrer, og det kan vi lære noget af. Vi opfordrer derfor alle til at komme og prøve et skovbad guidet af Naturekspeditionen og NaturTalenternes wellness-hold, siger Karin Winther.
Efter svampejagt og skovbad vil NaturTalenternes vild mad-hold tilberede smagsprøver på svampesuppe med judasøre over bål.
Find arrangementet her: Prøv bushcraft og skovbadning
Rejsegilde for natuglerne hele to steder i kommunen
Den 19. februar bliver en rigtig god dag for natuglerne i Vesthimmerland, og forhåbentlig også for de fremmødte mennesker. På denne dag inviterer Naturekspeditionen nemlig til hele to rejsegilder.
Om formiddagen kan hele familien være med, når en redekasse bliver sat op i Uhrehøje Plantage lige ved naturbasen og den aktivitetsrute, der er kendt som ugleruten. Redekassen skal hele fem-syv meter op i et træ, så en kran kommer og hjælper til. Store og små kan også dyste i den sjove quiz om nataktive dyr.