Krible Krable Skovens dyr
Det er langt fra alle dyr, som lige er til at se, men de er der, hvis du kigger godt efter. Her er lidt informationer om de dyr, du bl.a. kan finde i Krible Krable Skoven.


Quiz – kan du gætte hvilket dyr det er?
Spørgsmål 1:
Det dyr, vi tænker på, kaldes et bløddyr. Her i december har det gravet sig ned i jorden for at vente på at det bliver forår. Det kan spise næsten alt med sin raspemund, men spiser gerne grønne saftige planter. Dyret er en nedbryder som omdanner fx planter og frugter til jord. Det har to følehorn, hvor øjnene sidder, en fod, ingen vinger eller hale og så er det lidt skørt; Det er både en han og en hun på samme tid. Det er slimet at røre ved, og kan se ud på mange måder, og have forskellig farve og størrelse, f.eks. bærer nogle af dyrene deres hus på ryggen.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er sneglen
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 2:
Det dyr vi tænker på har otte ben og en tydelig for- og bagkrop.
Der findes mange forskellige slags i mange forskellige størrelser, farver og mønstre, og du kan finde dem alle vegne.
De fleste er rovdyr som spiser insekter, som de slår ihjel ved hjælp af en giftbrod som sidder ved deres mund.
De har hår på benene som de bruger til at lugte, smage og høre med.
Sjovt ikke? Tænk hvis vores ører og næse sad på benene.
De fleste har spindevorter bagtil som de bruger til spinde klæbrige tråde med, som de laver et net af.
Det er det net eller spind de bruger til at fange deres bytte i.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er edderkoppen.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 3:
Det dyr vi tænker på er et insekt med 6 ben.
Det har to lange antenner som det bruger til at føle og lugte med, og mange af dem kan smage med deres fødder. Vildt ikke?
Og så har det store øjne som er sat sammen af en masse små øjne. Det betyder at det kan se fremad, bagud og til siderne på en gang.
Det har osse en snabel som det bruger som sugerør når det flyver fra blomst til blomst og suger nektar. Snabelen er rullet sammen som en spiral når det flyver.
Dyret, der findes i mange forskellige størrelser, har to par store vinger som tit har de flotteste farver og mønstre, nogle mønstre ligner øjne.
Dyret gemmer sig i sprækker og under løs bark om vinteren, hvor det sidder og venter på at det bliver forår.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er dagpåfugleøje sommerfugl.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 4:
Det dyr vi tænker på er et insekt, som du garanteret har set i skovbunden eller på skovstien. Det er nemlig en stor, flot basse på ca. 2 cm. Det har to følehorn og seks ben og det ser ud som om det har frynser på benene og nærmest går på tæer. På dyrets ryg sidder der to dækvinger som ligner et skjold. Du kan ikke se det, men under skjoldet er der et par tynde vinger som dyret kan bruge til at flyve med. Skjoldet er mega flot, helt sort, men kigger du godt efter, kan du se at det ser metal-agtigt ud og skinner i en blanding af sort og blåt og grønt. Dyret er osse en af skovens skraldemænd, og lever mest af lort fra forskellige dyr og af rådnende svampe. Hunnen lægger sine æg i lort, som hun graver ned i skovbunden. Hun fylder den gravede gang med fx. heste eller rådyrlort som, når æggene klækkes og larverne kommer ud, er larvernes madpakke. Ret smart, hvis man altså er vild med den slags madpakke.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er skarnbassen.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 5:
Det dyr vi tænker på er et insekt med 6 ben. Det er en hurtig og megastærk lille fætter med et meget tydeligt hoved, forkrop og bagkrop. På hovedet har det to følehorn, to øjne og en mund med skarpe og kraftige kindbakker. Dyret er et rovdyr som slår andre insekter ihjel ved at sprøjte syre ind i byttet fra en giftkirtel som sidder på bagkroppen. Der findes mange forskellige slags af dette dyr i Danmark. I Krible Krable Skoven finder du mest den slags der bygger en form for hule, så de kan bo mange sammen. De samler en masse grannåle og lægger dem på et lunt sted, gerne op ad en træstub, hvor solen kan skinne på bunken. Der kan være rigtig mange dyr i hulen, eller tuen som man kalder den. Helt op til 100.000. Dyrene deles om arbejdet; nogle er en slags pedeller som gør rent, ordner og reparerer, nogle finder føde som består af forskellige insekter og honningdug som de samler fra bladlusene. Andre fodrer larverne, nogle er soldater som forsvarer tuen mod andre dyr og insekter som ikke er velkomne, og længst nede i tuen ligger dronningen og lægger æg. Det er hendes arbejde og kun hende der kan lægge æg.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er en myre.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 6:
Det dyr vi tænker på er et dyr med mange led. Faktisk vokser dyret ved at der vokser et nyt led på bagenden, så jo flere led det har, jo ældre er dyret. Og de kan blive mange år gamle. Dyret er koldt og glat, og det kan blive helt op til 25 cm langt. Det har hverken ben eller vinger, men en masse små børster eller hår langs kroppen, som de bruger til at skubbe sig frem og op med, – for dyret lever nede i jorden. Her laver det gange og hiver blade ned under jorden hvor det spiser dem sammen med jord og efter en tur gennem maven, kommer det ud af bagenden igen som muld. De tørrer let ud og det kan de ikke tåle. Derfor vil de helst være i den fugtige jord i løvskoven. Du kan osse finde dem når det har regnet. Så kommer de op og spiser blade på jordoverfladen. De voksne har noget der ligner et bælte om maven. Det bruger de når de skal parre sig. Dyret er både en han og en hun på samme tid og skifter køn under parringen. Skørt ikke? Og ja, dyret kan godt overleve at blive skåret over, hvis bare det bliver skåret over bag bæltet. Så kan forenden godt leve videre, det kan bagenden ikke.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er en regnorm.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 7:
Det dyr vi tænker på er gråt og har et fladt, ovalt skjold som er sat sammen af en masse led. Og så har det hele 14 ben og to lange antenner.
Det er smart at det er så fladt, for så kan det let komme ind under barken på en rådnende træstub, grene og sten og finde de fugtige, mørke steder det helst vil være på.
Dyret er aktivt om natten, men vi er sikre på, at du har set det mange gange når du fx. har pillet i barken på en rådnende træstub. Dyret gemmer sig nemlig om dagen, og så har det travlt med at finde føde om natten, gerne halvt nedbrudte blade, grene, træstubbe og træstykker.
Og selvom dyrets navn godt kunne tyde på det, skal du ikke være bange for det. Det bider ikke. Derimod er dyret meget vigtigt for nedbrydningen i skoven. Fx skal de fleste blade som falder ned fra træer og buske, en tur gennem dyrets mave.
Der findes mange forskellige slags af dyret i Danmark, bl.a en sjov lille en som kan rulle sig helt sammen som en kugle hvis den bliver bange.
Når hunnen er 2 år, kan den få unger. Efter parringen lægger hun æg i en lille rugepose som hun har på maven, så hvis du finder en med en lille pose på maven, ved du at det er en hun.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er en bænkebider.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er en mariehøne.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 9:
Det dyr vi tænker på kender du helt sikkert osse. Det er et af de insekter som har levet på jorden i aller længst tid. Der findes mange forskellige slags og mange forskellige størrelser.Dyret har seks ben, og nogle af dem har meget lange antenner som er længere end deres egen krop.De er nogle af de største insekter, og nogle af dem kan blive helt op til 12 cm og have et vingefang på 23 cm.Dyret har store og meget stærke bagben og de er vildt gode til at hoppe.Op til 100 gange deres egen længde. Tænk hvis vi kunne det!Og leder du efter dets ører, skal de kigge et pudsigt sted, de sidder nemlig, på nogle af arterne, på skinnebenet. På andre sidder det på bagkroppen. Og så trækker det vejret gennem nogle åndehuller som sidder på bagkroppen.De fleste er kødædere, men spiser osse fx mælkebøtter og kløver, og så har de forskellige farver alt efter hvor de færdes. Nogle arter er grønne, andre brune eller gule.Dyret er kendt for, udover at være god til at hoppe, at det kan synge en slags sang ved at gnide forskellige kropsdele mod hinanden.
Kan du gætte hvilket dyr vi tænker på?

Det rigtige svar er en græshoppen.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 10:
Det dyr vi tænker på, kender du helt sikkert osse. Det er et 2-3 cm langt og fladt leddyr. Det er rødbrunt og blankt og så bugter det sig hurtigt afsted næsten som en slange. Det består af en masse led, og hvis du tæller dem er der 15.

Det rigtige svar er en skolopender.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 11:
Det dyr vi tænker på er en mega god flyver og kan flyve med op til 30 km/t med sine store, klare vinger hvor du tydeligt kan se vingernes netværk igennem.
Dyret er et rovdyr der fanger insekter i en slags kurv, som den former med sine ben. Og når den fanger et insekt, æder den det i luften med det samme, og hvis du er heldig kan du høre at det knaser. Lidt uhyggeligt ikke?
Der findes en del forskellige slags af den her meget flotte flyver, men den vi tænker på er en af de største. Den bliver helt op til 7,5 cm lang og har et vingefang på 10-12 cm.
Den findes over hele landet og yngler ved stille vand hvor hunnen lægger sine æg på vandplanter, men den flyver gerne langt væk fra vandet for at jage insekter og gerne i skoven, i skovlysninger og på skovstier.
Dyret har et bredt hoved med korte følehorn, store øjne, bidende munddele, en kraftig forkrop og fremadvendte ben. Bagkroppen er meget lang, slank og mørk. Hannen har de flotteste gule, grønne og blå mønstre på kroppen, mens hunnen kun har grønne.
Når dyrene parrer sig foregår det osse i luften. Så danner de et ‘hjul’ med deres lange bagkroppe.

Det rigtige svar er en guldsmed.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 12:
Det insekt vi tænker på, kender du helt sikkert. Det kan du finde alle steder. Måske synes du osse at det er ret irriterende. Især hvis der er mange af dem. Du ved de er der når de kommer flyvende med deres høje summelyd.

Det rigtige svar er en myg.
”Illustrationerne er tegnet af Jan Solheim til Krible Krable-projektet med støtte fra Novo Nordisk Fonden.”
Spørgsmål 13:

Det rigtige svar er en skovflåt.
Foto: Naturhistorisk Museum
Det insekt vi tænker på i dag, er vi osse sikre på at du kender.

Det rigtige svar er en jordbi.
Foto: Naturhistorisk Museum

Det rigtige svar er en honningbi.
Foto: Naturhistorisk Museum
Spørgsmål 16:
Det insekt vi tænker på i dag, er en bille, og hvis du har rodet rundt i skovbunden under sten, stubbe og mos, er vi ret sikre på at du har set den, – også midt på vinteren.

Det rigtige svar er en løbebille.
Foto: Naturhistorisk Museum
Spørgsmål 17:
Det insekt vi tænker på i dag, er en slags myg, men bare rolig det kan hverken bide eller stikke !

Det rigtige svar er et stankelben.
Foto: Naturhistorisk Museum

Det rigtige svar er en hveps.
Foto: Naturhistorisk Museum
Spørgsmål 19:
Det dyr vi tænker på i dag, er langt og bevæger sig laaaaangsomt og er delt i en masse led.

Det rigtige svar er et tusindeben.
Foto: Naturhistorisk Museum